استان ایلام یکی از زیباترین و بهترین استان ها به منظور طبیعت گردی به حساب می آید؛ این استان با داشتن آب و هوای بسیار معتدل و خنک و همچنین مناطق بکر طبیعی همواره مورد هدف گردشگران بوده.امروز در بهین سفر به معرفی یکی از مناطق طبیعی زیبای استان ایلام می پردازیم.با ما همراه باشید.

طبیعت زیبای تنگه رازیانه یکی از مقاصد طبعیت گردی برای ماجراجویان و کسانی که به دنبال هیجان هستند منطقه ای ایده آل است.اطراف تنگه را منطقه ای وسیع و سرسبز فراگرفته و زیبایی های این منطقه را دو چندان کرده.از میان تنگه رازیانه رودی پر آب عبور می کند.

بخشی از این منطقه ی خوش آب و هوا در سال ۱۳۸۸ به عنوان یکی از آثار طبیعی ملی معرفی شد و همان سال بود که در لیست آثار طبیعی ملی قرار بگیرد.مساحت این منطقه سرسبز  و دیدنی برابر ۷۵ هکتار است.

تنگه-رازیانه-ایلام-بهین-سفر-behin-safar

تنگه رازیانه در ۵۳ کیلومتری جنوب ایلام و در کنار جاده ایلام – دره شهر واقع شده و دقیقا بعد از روستای چنارباشی است.در فاصله ای نزدیک به جاده شکافی عمیق و شگفت انگیز وجود دارد که با خود می گویید این پدیده چگونه به وجود آمده.تنگه های بسیاری بر اثر فعالیت های فرسایشی زمین در آنجا به وجود آمده اند که از میان آنها رازیانه معروف ترین تنگه محسوب می شود.این تنگه زیبا به طول ۲ کیلومتر در کنار جاده امتداد دارد.

دیواره های تنگه بین ۱۵ تا ۲۵ متر هستند و در فرمی بسیار زیبا پدید آمده اند.بد نیست بدانید برای راه رفتن در تنگه فقط باید از درون آب راه بروید و آب نوردی داشته باشید.

بهترین زمان سفر

برای رفتن به تنگه رازیانه، فصل بهار به لطف سرسبزی منطقه و آب و هوای بسیار عالی بهترین زمان سفر است.

تنگه-رازیانه-ایلام-بهین-سفر-behin-safar

می توان گفت استان ایلام کم نظیرترین منطقه ایران از لحاظ وجود تنگه های بسیار می باشد؛ علاوه بر تنگه رازیانه، تنگه کافری، زینگان، دالاهو، سازبن و زنجیره نیز در استان ایلام هستند و می توان با یک برنامه ریزی خوب از دیگر تنگه های موجود در این استان دیدن کرد.

نکاتی در سفر به استان ایلام و دیدن تنگه رازیانه

  • همانطور که ذکر شد، برای طی مسیر تنگه می بایست از درون آب راه رفت؛ پس حتما کفش مناسب به همراه داشته باشید.
  • با توجه به این که عمق آب در برخی نقاط رودخانه زیاد است لباس مناسب همراهتان داشته باشید.
  • با توجه به این که به منظور طبیعت گردی به تنگه رازیانه می روید حتما وسایل اولیه کوهنوردی را به همراه داشته باشید.

تنگه-رازیانه-ایلام-بهین-سفر-behin-safar

مسیر دسترسی به تنگه رازیانه

از تهران به سمت همدان حرکت کرده و با گذشتن از این شهر، جاده کرمانشاه را در پیش بگیرید.با عبور از اسلام آباد غرب به ایلام می رسید.از ایلام به سمت جنوب که بروید پس از طی کردن ۵۳ کیلومتر به تنگه رازیانه خواهید رسید.کل مسیر حدود ۷۲۰ کیلومتر است و ۶ تا ۷ ساعت رانندگی دارد.

تنگه رازیانه روی نقشه