کشور ایران دارای مناطق کویری بسیار در بخش مرکزی است که هر کدام از آنها شهرت خاص خودش را دارد؛ به عنوان مثال کویر لوت گرم ترین نقطه روی کره زمین می باشد.کویر نوردی یکی از تفریحات و سفرهایی است که تجربه های بسیاری در پی دارد.امروز در بهین سفر می خواهیم شما را با یکی از زیباترین کویرهای ایران آشنا کنیم.با ما همراه باشید.

مرنجاب نام کویری در شهرستان آران و بیدگل، از شهرهای استان اصفهان است و در بخش شمالی این استان قرار دارد.نام این کویر از کاروانسرا و قناتی در دوران شاه عباس صفوی گرفته شده.از جاذبه های این کویر زیبا وجود تپه های شنی مرتفع و جنگل های تاق می باشد که مناظری بی نظیر را در این منطقه پدید آورده است.

پوشش گیاهی کویر مرنجاب شامل گیاهانی نظیر گز، قیچ و تاق است که منابع طبیعی از آنها برای مهار بیابان زدایی در منطقه بهره می برد.از گونه های جانوری این کویر، مارمولک، شاهین، عقاب، شغال و … هستند.

دریاچه نمک و جزیره سرگردان از دیگر مناطق جذاب کویر مرنجاب برای بازدید می باشند؛ جزیره ی سرگردان فقط یکی دو ماه که بارنگی باشد قابل رؤیت است و در ماه های دیگر به نمکزار تبدیل می شود.

میانگین ارتفاع کویر مرنجاب از آب های آزاد حدود ۸۵۰ متر و بلندترین نقطه کویر از سطح دریای آزاد ۸۸۰ متر می باشد.

کویر-مرنجاب-بهین-سفر-behin-safar

بهترین زمان سفر

اواسط پاییز، بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب آن هم به دلیل خشکی مسیر، هوای معتدل و کم بودن حشرات است.

مناطق گردشگری کویر مرنجاب

خطب شکن اولین منطقه ایست که در میانه های مسیر ۴۵ کیلومتری مرنجاب به آن می رسیم؛ این منطقه شیب بسیار تندی دارد و در قدیم برای رفت و آمد از شتر استفاده میشده.پس از عبور از این منطقه، در جنوب جنگل های تاق و در شمال دریاچه نمک قابل رؤیت است.

با گذشتن از خطب شکن، نمکزاری به نام چاه کنجه قرار دارد.طول این کویر ۴ کیلومتر است و اطراف مسیر پر از جنگل های تاق می باشد که زیبایی خاصی به منطقه بخشیده.

پس از طی کردن ۳۵ کیلومتر از ابتدای جاده مرنجاب به دریاچه نمک میرسید که مثلثی شکل می باشد.این دریاچه پوشیده از رسوبات نمک است.با بارش باران و تبخیر آب در دریاچه، نمک ها به شکل بسیار زیبایی در می آیند که دیدن آنها واقعا ارزشمند است.

با گذشتن از دریاچه نمک به جزیره سرگردان خواهید رسید که هیچ پوشش گیاهی در این منطقه نخواهید دید آن هم به خاطر این است که جزیره از سنگ های آتشفشانی به وجود آمده.

در کنار دریاچه نمک کاروانسرایی به نام کاروانسرای مرنجاب وجود دارد.ساخت آن در زمان شاه عباس صفوی به این خاطر بوده که در گذشته ازبک ها و افغان از طریق دریاچه نمک به سمت کاشان حمله کرده بودند و شاه عباس با ساخت کاروانسرا، تجهیزات نظامی را به آنجا آورد تا بتواند از منطقه دفاع کند.

در ۴ کیلومتری شرق کاروانسرا، چاه آب شیرینی به نام دستکن وجود دارد.آب این چاه به خاطر فیلترهای ماسه ای زیرزمینی به خوبی تصفیه میشده و درصد نمک آب بسیار کم بوده.

کویر-مرنجاب-بهین-سفر-behin-safar

مسیرهای دسترسی به کویر مرنجاب

مسیر اصلی از شهرستان آران و بیدگل در ۵ کیلومتری شمال کاشان آغاز می شود.با طی کردن ۵ کیلومتر به سمت شمال به سه راهی کارخانه فولاد خواهید رسید و از آنجا مسیر خاکی را در جهت شمال شرق دنبال کنید تا به مرنجاب برسید.

از تهران تا کویر مرنجاب چیزی حدود ۴ ساعت و نیم راه دارید که مسیر شما از طریق جاده قم می باشد.

نکاتی در مورد سفر به کویر مرنجاب

  • سفر به کویر دارای دشواری های خاص خودش است پس تنها به این سفر نروید.
  • حتما میزان آبی که به همراه دارید ۲ برابر میزان مصرفی در حالت عادی باشد.
  • قطب نما و جی پی اس به همراه داشته باشید تا از مسیر اصلی دور نشوید.

کویر مرنجاب روی نقشه