قلعه فلک الافلاک یا دژ شاپورخواست از آثار تاریخی چشم نواز در استان لرستان است که موزه آن نمایانگر زندگی بومی مردم لرستان می باشد.این قلعه تاریخی از بناهای معروف ایران است که بر فراز تپه ای در مرکز استان لرستان یعنی شهر خرم آباد قرار دارد.امروز در بهین سفر می خواهیم این مکان دیدنی را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

فلک الافلاک از شرق به رودخانه خرم آباد، از غرب به محله دوازده برجی و از شمال به خیابان فلک الافلاک محدود می شود.در دوره ساسانیان به این بنا “دژ شاپورخواست” می گفتند. این بنای زیبا دارای ۸ برج و دیوارهای مستحکم و بلند است.فلک الافلاک در لغت به معنای آسمان نهم است که نشان از بزرگی آن می باشد.

این بنا در مساحت ۵۳ هزار متر مربع ساخته شده که چشم انداز فوق العاده از تمامی نقاط شهر دارد.اطراف قلعه پرتگاه است که دسترسی به آن را دشوار کرده و به گونه ای ساخته شده که دشمن برای حمله به قلعه با سختی مواجه بوده است.معماری منحصر به فرد و موقعیت قلعه به گونه ای است که نشان از اقتدار، شکوه و عظمت می باشد و در شهر خرم آباد همچون نگینی درخشان است.

در قسمت شمال شرق قلعه چندین پله وجود دارد که به سمت چاه معروف قلعه فلک الافلاک می رود.در زمان قدیم از این چاه برای تأمین آب مورد نیاز ساکنین این قلعه استفاده می شده.از همان راه رو راهی به پشت بام وجود دارد که می توان منظره کل شهر را از بالای قلعه به نظاره نشست.

قلعه-فلک-الافلاک-لرستان-بهین-سفر-Behin-Safar

قلعه فلک الافلاک این پایداری و ماندگاری که در دوره های مختلف تاریخی داشته است را باید مدیون موقعیت ویژه تپه فلک الافلاک باشد.این قلعه پس از اینکه به ثبت ملی رسید موزه فلک الافلاک نیز خوانده می شود که بخش هایی از مردم شناسی، باستان شناسی و هنرهای سنتی را شامل می شود.در قسمت مربوط به مردم شناسی این موزه از عکس ها و ماکت هایی استفاده شده که نشان دهنده فرهنگ مردم لرستان است.

این قلعه باشکوه در غرب ایران از دیدنی ها و جاذبه های گردشگری استان لرستان به حساب می آید که دیدن آن برای علاقه مندان به بناهای تاریخی حتما توصیه می شود.

این بنای زیبا در سال ۱۳۸۹ توسط سازمان میراث فرنگی و صنایع دستی ایران به منظور حفظ آثار تاریخی مرمت شد.در نزدیکی قلعه فلک الافلاک آثار تاریخی دیگری نظیر سنگ نبشته، پل شاپوری و گرداب سنگی قرار دارد که دیدن این جاذبه ها نیز به شما توصیه می شود.

فلک الافلاک روی نقشه