چابهار، جنوبی ترین نقطه شرق ایران با جمیعتی  حدود ۲۰۰ هزار نفر  در کنار دریا عمان قرار دارد که با آب های آزاد فاصله خیلی کمی دارد که این امر، چابهار را به تنها بندر اقیانوسی ایران تبدیل کرده است. این خطه از ایران دارای مناظر و جاذبه های بسیار زیادی است که برای گردشگران مقصدی مناسب برای گذراندن تعطیلات می باشد.در بهین سفر می خواهیم شما را با این منطقه از کشورمان ایران بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

آشنایی-با-چابهار-بهین-سفر-Behin-Safar-Chabahar

موقعیت جغرافیایی

شهرستان چابهار در جنوب استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته و از شمال به شهر های ایرانشهر و نیک شهر، از شرق به مرز پاکستان، از جنوب به دریای عمان و از غرب به شهرهای جاسک و کهنوج محدود می شود.این شهرستان از سه شهر چابهار، کنارک و نگور تشکیل شده است.مسافت این شهر تا زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان حدود ۷۵۶ کیلومتر می باشد.بندر چابهار از لحاظ موقعیت جغرافیایی در منطقه نیمه جلگه ای بلوچستان قرار دارد که دشت بزرگ “دشتیاری” در شرق این شهر می باشد.

آشنایی-با-چابهار-بهین-سفر-Behin-Safar-Chabahar

آب وهوا

با توجه به قرار داشتن چابهار در کنار دریا و در مسیر بادهای موسمی، آب و هوای این منطقه گرمسیری و معتدل است.از لحاظ موقعیت جغرافیایی، چابهار هم عرض جغرافیایی بندر میامی در فلوریدا آمریکاست و از لحاظ آب و هوایی این دو بندر شباهت بسیاری به همدیگر دارند.با توجه به وزش بادهای موسمی در این بندر، تابستان های چابهار دلپذیر است و در میان بندرهای جنوبی ایران، خنک ترین بندر محسوب می شود. در مقایسه تابستان های چابهار و تهران باید گفت که تابستان در چابهار بسیار خنک تر از تهران است و در زمستان هوا بهاری می باشد.

آشنایی-با-چابهار-بهین-سفر-Behin-Safar-Chabahar

جاذبه های گردشگری

این بندر خوش آب و هوا از نظر دیدنی های تاریخی، طبیعی غنی است.اگر به این منطقه از کشور توجه بیشتری شود می تواند به یکی از قطب های گردشگری ایران تبدیل شود.پدیده های ژئوتوریستی چابهار از جاذبه های بی نظیر این شهر است که در کمتر جایی از ایران می توان چنین رویدادی را مشاهده کرد.

آشنایی-با-چابهار-بهین-سفر-Behin-Safar-Chabahar

جاذبه های طبیعی چابهار از همجواری دریا، زمین و آفتاب طی هزاران سال به وجود آمده که هر کدام از آنها زیبایی های منحصر به فرد خودش را دارد.

  • پدیده موج افشان به دلیل وزش بادهای موسمی به وجود می آید که در اثر آن موج ها با صخره ها برخورد کرده و مناظر بی نظیری را خلق میکنند.
  • منطقه حرا که بیستمین تالاب ثبت شده در جهان می باشد و تقریبا هزار نوع ماهی و گونه های پرندگان آبزی مانند فلامینگو و پلیکان در این منطقه زندگی می کنند.
  • ساحل صخره ای از دیدنی های چابهار است که پدیده موج افشان در این سواحل پدید می آید.
  • کوه های مریخی از ۳۵ کیلومتری شرق چابهار شروع می شوند که گویی در سیاره مریخ هستید.این منطقه از جاذبه های بی نظیر چابهار است که حتما توصیه می شود دیدن آنها را از دست ندهید.
  • درخت انجیر معابد، تمساح های پوزه کوتاه، گل فشان، فرش خزه و تالاب لیپار از دیگر جاذبه های طبیعی بندر چابهار است که واقعا دیدنی و شگفت انگیز هستند.

همان طور که گفته شد چابهار از لحاظ تاریخی نیز دارای جاذبه های بسیاری می باشد که می توان به قلعه بلوچ گت، قلعه باتل، غارهای سه گانه، ساختمان قدیمی تلگرافخانه، بندر تاریخی تیس و قلعه گواتر اشاره کرد.

محصولات چابهار خرما، موز، انبه، نارگیل و پاپایا هستند که این محصولات به دلیل وضعیت آب و هوای این منطقه به خوبی به عمل می آیند.

چابهار روی نقشه