شگفتی های طبیعت همیشه و همه جا بشر را متعجب خود کرده و باعث شده که انسان همیشه به دنبال کشف آنها باشد.این شگفتی های طبیعی در کشورمان ایران کم نیست.مناظر و جاذبه هایی که در ایران وجود دارد بسیار است که می شود از این سرمایه ها برای جذب گردشگران خارجی به نحو احسن استفاده کرد.معرفی کردن جاذبه های بکر گردشگری از اهداف بهین سفر می باشد که سعی بر آن دارد تا هر چه بهتر بتواند مردم ایران را با این جاذبه ها آشنا کند.

کوه های آلاداغ لار که به کوه های رنگی شهرت دارند در شمال شرق تبریز و در ۲۵ کیلومتری این شهر در شمال بزرگراه زنجان – تبریز قرار دارد.این نام ترکی نام محلی این کوه ها است.اگر تا به حال مسیر شما به این منطقه خورده باشد حتما این کوه های زیبا را دیده اید.

اول فکر می کنید که یک کارت پستال یا نقاشی در جلوی دیدگان شماست، ولی وقتی به دقت به آنها نگاه می کنید چیزی جز قدرت خداوند در خلق چنین آثاری در ذهنتان نخواهد آمد.این مناظر زیبا را در کمتر جایی از جهان می توان دید و آنقدر عجیب و نادر هستند که تصور می کنید در یک سیاره دیگر به سر می برید.

کوه ها در رنگ های قرمز، زرد، سفید و نارنجی هستند که برای گردشگران مطمئنا یک منظره بی نظیر خواهد بود.در میان این کوه های رنگی روستاهایی وجود دارند که همگی قرمز رنگ هستند و این به این خاطر است که خاک استفاده شده در کاهگل خانه ها قرمز بوده است.

دلیل رنگ قرمز آنها حاکی از شرایط اکسیدان و وفور اکسیژن به منظور ترکیب با اکسیژن است.

بیشتر مردم ایران و حتی گردشگران خارجی احتمالا از این جاذبه ی زیبا هیچ آگاهی ندارند و نمی دانند که کوه های رنگی در کجا قرار دارند.مناظری که این کوه ها با رنگ هایشان به وجود می آورند می تواند یک مقصد خوب برای علاقه مندان به عکاسی و ثبت تصاویر دیدنی باشد.

وجود چنین کوه هایی در دنیا انگشت شمار است که می توان با مدیریت و حفاظت خوب از آنها به عنوان یک اثر طبیعی ثبت جهانی شود.