از آثار و بناهای باقی مانده دوران صفوی در استان قزوین می توان به عمارت چهل ستون یا کلاه فرنگی اشاره کرد که در بخش جنوبی میدان آزادی شهر قزوین قرار دارد.این عمارت با شکوه در وسط یک باغ بزرگ ساخته شده که باقی مانده کاخ های سلطنتی روزگار شاه طهماسب می باشد.این بنا به همراه سردر عالی قاپو از باقی مانده های صفویه می باشند.

پیشینه عمارت کلاه فرنگی به دوران قاجار بر می گردد که فرماندار وقت قزوین، محمد باقر سعد السلطنه آن را بازسازی کرد و چهل ستون نامید.

معماری این عمارت در نوع خود بی نظیر است، سازه ای ۸ ضلعی در مساحتی حدود ۵۰۰ متر مربع در ۲ طبقه که در هر طبقه تالارها و اتاق هایی وجود دارد.در طبقه اول یک رواق با ستون های آجری  و قوس های نیم دایره ای بنا شده که در بالای آن یک ایوان بزرگ با ستون های چوبی قرار گرفته است.

در تمامی عمارت نقاشی های دیواری بسیار زیبایی به چشم می خورد که از هنر نگارگری های مختص قزوین است و از شهرتی جهانی برخوردار می باشد.در نقاشی های عمارت، تحولات سیاسی دوران افشاریه به چشم می خورد که به ظهور نادرشاه و مکتب آن دوران بر می گردد.

از دیگر نقاشی های دیواری چهل ستون، نشانه هایی از دوران قاجار وجود دارد که به مرور زمان این نقاشی از بین رفته. از این نقاشی های زیبا می توان به گذر زمان پی برد.از دلایلی که نقاشی ها در گذر زمان از بین رفته اند روی کار آمدن حکومت های مختلف است که نقاشی های مربوط به حکومت قبل را به نحوی از بین می برده اند تا دیگر اثری از حکومت قبلی در عمارت وجود نداشته باشد.

عمارت-چهلستون-قزوین-بهین-سفر-Behin-Safar-Chehelsotoon-Ghazvin

در حال حاضر این عمارت با شکوه و مجلل به عنوان موزه خوشنویسی قزوین محسوب می شود و دارای آثاری ماندگار از خطاطی ها و کتاب های قدیمی است.بنای هشت بهشت که در اصفهان قرار دارد با الهام از عمارت کلاه فرنگی ساخته شده است.

در اطراف عمارت کلاه فرنگی مکان های دیدنی بسیاری است که می توانید در سفر به شهر قزوین از آنها بازدید کنید:

  • موزه قزوین
  • عمارت نادری
  • سردر عالی قاپو
  • مدرسه امید
  • بقعه چهار انبیاء

اگر دوست داشتید پس از بازدید از مکان های تاریخی قزوین به یک منطقه ییلاقی در این استان بروید و از مناظر طبیعی قزوین هم دیدن کنید پیشنهاد ما دریاچه اوان است که در همین استان قرار دارد.فاصله تقریبی از سبزه میدان تا دریاچه حدود ۸۰ کیلومتر است.

عمارت چهل ستون قزوین روی نقشه