شیراز از مقصد های گردشگری جذاب برای گردشگران به حساب می آید که در تمام ایام سال مخصوصا نوروز بسیار شلوغ است. همه ما وقتی اسم شیراز می آید ذهنمان به سمت جاذبه های گردشگری معروف مثل تخت جمشید، باغ ارم، آرامگاه سعدی و حافظ و پاسارگاد می رود.این مکان ها، از جاذبه های جدایی ناپذیر شیراز می باشند که حتما باید آنها را دید.امروز در بهین سفر می خواهیم مکان هایی را به شما معرفی کنیم که اسم آنها کمتر سر زبان ها است.توصیه می کنیم این مکان ها را در برنامه سفر خود به شیراز حتما جای دهید.

خانه زینت الملوک

تاریخچه این بنای قدیمی به دوره قاجار بر می گردد.کار ساخت خانه زینت الملوک در سال ۱۲۹۰ هجری قمری شروع و در سال ۱۳۰۷ هجری قمری به پایان رسید.این بنا در قسمت غربی موزه نارنجستان قوام است و  یک کوچه فاصله بین خانه زینت الملوک و خانه قوام است که با یک راه زیرزمینی به هم وصل شده اند.

زینت الملوک از خاندان اعتماد الدوله شیرازی، حاج ابراهیم خان کلانتر است که در دوران های مختلف والی شهر شیراز بوده.

معماری خانه بسیار زیبا و دیدنی است. ورودی آن معرق کاری شده و دارای دو باغچه زیبا و حوض ها بزرگ و کوچک است.

دور تا دور حیاط اتاق وجود دارد که همگی به همدیگر راه دارند.در زیرزمین این خانه موزه ای از شخصیت های برجسته شیراز است که پیشنهاد ما این است که حتما بازدیدی از این موزه داشته باشید.

خیابان قصر دشت

از قدیمی ترین محله های شمال غرب شیراز به حساب می آید که دارای کوچه باغ های بسیار زیبا است.گشت و گذار در این محله حال و هوای دیگری دارد و انگار در زمان قدیم زندگی می کنید.باغ های میوه در تمامی کوچه های این محله خودنمایی می کنند.قصر دشت از مناطق ییلاقی شیراز در زمان قدیم بوده که بیرون از شهر قرار داشته و اقامتگاهی برای سرمایه داران بوده است.

خانه سنتی پرهامی

خانه ای با قدمت ۲۰۰ ساله که در قلب شهر شیراز و در نزدیکی بازار وکیل قرار دارد و دسترسی خوبی به جاذبه های گردشگری در سطح شهر دارد.این هتل رستوران که دارای دو طبقه و در مجموع ۶ اتاق می باشد.فضای خانه بسیار دلنشین و زیبا است.کلم پلو معروف شیرازی را در این مکان تجربه کنید.

باغ جهان نما

از کهن ترین باغ های موجود در شیراز که در نزدیکی آرامگاه حافظ قرار دارد.این باغ به مانند باغ ارم، دلگشا و تخت قراچه در دوران آل مظفر و آل اینجو بسیار مورد توجه بوده است.درختکاری این باغ بسیار زییا است و دارای حوض و آب نمایی دیدنی است که آثار آن هنوز از زمان قدیم به جا مانده است.

موزه نارنجستان قوام

باغ قوام در خیابان لطفعلی خان زند قرار دارد و بین سال های ۱۲۵۷ تا ۱۲۶۷ هجری شمسی بنا شده است.این ساختمان در زمان قاجار به بیرونی معروف بوده است که با عمارت اندرونی (خانه زینت الملوک) دارای راه زیر زمینی است.سازه این موزه معماری خاص و بی نظیری دارد که چشم هر گردشگری را به خود جذب می کند.

خانه نصیر الملک

از آثار دوره قاجار به حساب می آید و در دو طبقه ساخته شده است.گچ‌بری، آئینه‌كاری و نقاشی‌های سبك اروپایی به کار رفته در خانه نصیر الملک بسیار معروف است. در سالهای اخیر این بنا توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت و به موزه قاجار تبدیل شده است. در این موزه آثاری از جمله قلمدان، قدح، ردا، قبا و دیگر آثار دوره قاجاری به نمایش گذاشته شده است.