اگر دوست دارید به پیک نیک بروید آن هم در کنار دریاچه، اوان گزینه بسیار خوبی برای این کار می باشد.تصور کنید شب به این منطقه برسید و در کنار دریاچه چادر برپا کنید و از فرط خستگی راه خوابتان ببرد.منظره ای که صبح خواهید دید بسیار شگفت انگیز و رویایی خواهد بود.این دریاچه در ۷۰ کیلومتری شمال شرق قزوین قرار دارد که می توان از جاده الموت که جاده ای کوهستانی است به این منطقه زیبا و دیدنی دسترسی داشت.به قدری این جاده  پر پیچ و خم است که متوجه شمال و جنوب خود نمی شوید و فقط از روی تابلوها می توانید جهت حرکت تان را بفهمید.

این دریاچه کوهستانی ۳۲۵ متر طول و ۲۷۵ متر عرض دارد و عمق آن در برخی مناطق به ۹ متر هم می رسد.دریاچه اوان توسط چهار روستای اوان، واربن، زواردشت و زرآباد احاطه شده است.

دریاچه-اوان-بهین-سفر-Behin-Safar-Ovan-Lake

طبیعت بکر

گیاهانی مثل نی و شیپوری که در دریاچه وجود دارند زیستگاه خوبی برای ماهیان سالمون و کپور است.به لطف پوشش گیاهی خوبی که در دریاچه است محیطی مناسب برای حیواناتی نظیر غاز و اردک هست می باشد.درختان  متنوعی از قبیل بید، چنار، گردو، سیب، گیلاس و آلبالو در اطراف دریاچه می باشد.زمانی که باد بر روی سطح دریاچه می وزد، درختان بلند به حرکت در می آیند.

جاذبه های چهار فصل

دریاچه اوان مکانی خوب برای گذران اوقات در کنار خانواده و پرداختن به فعالیت هایی مانند ماهیگیری، شنا و قایقرانی در فصل تابستان است.در فصل پاییز این دریاچه میزبان پرنده های مهاجری مثل قو، غاز و اردک می باشد.در فصل سرما یعنی زمستان با یخ زدن سطح دریاچه، اوان به مکانی مناسب برای اسکی کردن و اسکیت روی یخ تبدیل می شود.اگر هم در فصل بهار به این منطقه زیبا بروید منظره سر سبز اطراف دریاچه و مناطق کوهستانی با آب و هوای دلپذیر در انتظار شما خواهد بود.

اگر بخواهید از تهران به سمت این دریاچه بروید با ماشین چیزی حدود ۲۱۵ کیلومتر راه دارید و تقریبا ۳ ساعت و نیم در راه هستید.

دریاچه-اوان-بهین-سفر-Behin-Safar-Ovan-Lake

دریاچه اوان روی نقشه