اصفهان شهری با قدمت بسیار در مرکز ایران که در ۳۴۰ کیلومتری جنوب تهران قرار دارد.شهر اصفهان مرکز استانی به همبن نام است که در میان ایرانی ها به “نصف جهان”شهرت دارد.از نظر جمعیتی، شهر اصفهان سومین شهر بزرگ بعد از تهران و مشهد به حساب می آید.اصفهان در منطقه ای نیمه بیابانی در کنار زاینده رود است که آب و هوای بسیار معتدلی دارد.با توجه به جاذبه های گردشگری فراوان و تاریخ این شهر، اصفهان از محبوب ترین مقصدهای گردشگری ایران است که سالانه گردشگران زیادی را هم از داخل کشور و هم از خارج کشور به خود می بیند. در ادامه می خواهیم مکان هایی که نباید در سفر به اصفهان از دست دهید را به شما معرفی کنیم.

 میدان امام (نقش جهان)

در دوران صفوی قبل از اینکه اصفهان به عنوان پایتخت انتخاب شود،میدانی به نام نقش جهان در مجاورت مسجد امام وجود داشت.در زمان پادشاهی شاه عباس بزرگ این میدان بزرگ تر شد و بناهای مشهوری در اطراف آن ساخته شد.مساحت میدان نقش جهان ۸۵ هزار متر مربع است.این فضای بزرک محل خوبی برای برگزاری جشن ها و راهپیمایی های نظامی در زمان شاه عباس اول بود.طول میدان ۵۰۰ متر از شمال تا جنوب و عرض آن ۱۵۰ متر از غرب به شرق است. اکثر گردشگران خارجی معتقدند که این میدان یکی از بزرگترین میدان های جهان است.این مکان در طول دوران تاریخ شاهد رویدادهای تاریخی بزرگی بوده است.

مکان-های-دیدنی-اصفهان-بهین-سفر-Top-Attractions-Of-Isfahan-Behin-Safar

سی و سه پل

از بناهای بی نظیر دوران شاه عباس است که با هزینه شخصی الله وردی خان ساخته شده است.این پل بلندترین پل ساخته شده روی زاینده رود است که طول آن ۳۰۰ متر و عرض آن ۱۴ متر می باشد.در زمان دوران صفوی ارمنی ها جشن هایشان را در نزدیکی این پل برگزار می کردند.سازه پل از شاهکارهای ایران و جهان محسوب می شود.

مکان-های-دیدنی-اصفهان-بهین-سفر-Top-Attractions-Of-Isfahan-Behin-Safar

کلیسای وانک

معروف ترین کلیسای منطقه جلفا در اصفهان است.این بنا در دوران شاه عباس دوم ساخته شده است. داخل کلیسا با نقاشی های زیبا، کاشی کاری های بی نظیر و نقاشی های روغنی که زندگی مسیح را به تصویر کشیده است تزیین شده.جدا از نقاشی های مذهبی که نمایانگر هنر فرهنگ ایتالیایی ها و هلندی ها است، نوع معماری این کلیسا و دکوراسیون آن کاملا ایرانی می باشد.

مکان-های-دیدنی-اصفهان-بهین-سفر-Top-Attractions-Of-Isfahan-Behin-Safar

چهل ستون

یکی دیگر از مکان هایی که حتما باید در اصفهان ببینید کاخ چهل ستون است.این کاخ در دوران شاه عباس اول بنا شده است که البته شاه عباس دوم هم در تکمیل شدن آن نقش داشته است.این بنا در مساحتی حدود ۶۷ هزار متر مربع ساخته شده است.انعکاس ۲۰ ستون کاخ در حوض بزرگی که در مقابل آن است به گونه ای می باشد که گویی ۴۰ ستون دارد.در حقیقت عدد ۴۰ نشانگر تعداد زیاد است و دلیل این نام گذاری هم تعداد زیاد ستون های کاخ بوده.

مکان-های-دیدنی-اصفهان-بهین-سفر-Top-Attractions-Of-Isfahan-Behin-Safar

عالی قاپو

این قصر از نمونه های بی نظیر معماری به کار رفته در قصرها در دوران صفوی می باشد.عالی قاپو به دستور شاه عباس اول در اوایل قرن ۱۱ ساخته شد.شاه در این مکان ملاقات های رسمی خود را برگزار می کرد.
عالی قاپو ۵ طبقه دارد که هرکدام از طبقات طراحی خاص خود را دارد.در زمان شاه عباس دوم قسمت شاه نشین به این بنا اضافه شد تا مهمانان شاه به راحتی بتوانند رویدادهای مهمی که در میدان نقش جهان برگزار می شد را ببینند.نام های دیگر قصر “دولت خانه مبارکه نقش جهان” و “قصر دولت خانه” است.معماری منحصر به فرد عالی قاپو به دوران صفوی بر می گردد.

مکان-های-دیدنی-اصفهان-بهین-سفر-Top-Attractions-Of-Isfahan-Behin-Safar

منار جنبان

ساختار منار جنبان شامل دو مناره و یک ساختمان است که بر روی قبر عمو عبدالله از شخصیت های معروف قرن هشتم ساخته شده است.بنای منار جنبان بر اساس معماری مغول ها ساخته شده و کاشی کاری ها آن بازمانده همان دوران است.مناره ها بعدا به این سازه اضافه شدند که احتمال می رود در اواخر دوران صفوی بوده.نکته جالب در مورد این مکان تکان خوردن یکی از مناره ها است که به طرز شگفت انگیزی تکان می خورد.

مکان-های-دیدنی-اصفهان-بهین-سفر-Top-Attractions-Of-Isfahan-Behin-Safar

پل خواجو

این پل در اواخر دوران تیموری و به دستور شاه عباس دوم ساخته شد.ساختمانی در وسط پل وجود دارد که نقاشی های زیبایی در آن خودنمایی می کند.اسم پل از کلمه “خواجه” که در زمان صفوی لقبی برای شخصیت های بزرگ بوده گرفته شده است.

مکان-های-دیدنی-اصفهان-بهین-سفر-Top-Attractions-Of-Isfahan-Behin-Safar

باغ پرندگان

یکی از باغ های زیبای ایران که از تنوع بالایی از گونه های پرندگان برخوردار است.این باغ در مساحتی حدود ۵۵ هزار متر مربع در محدوده پارک نجوان و کنار زاینده رود ساخته شده است.چادر بزرگی برای محافظت از پرندگان بر روی محوطه تعبیه شده است که ۱۷ هزار متر مربع است و ۱۶ ستون آن را نگه داشته اند.ارتفاع چادر ۳۲ متر است که محیطی بزرگ را برای پرواز پرندگان فرآهم کرده است.باغ پرندگان یکی از مناطق پربازدید در اصفهان به حساب می آید که هم خود اصفهانی ها و هم گردشگران دیگر شهرها از این باغ زیبا دیدن می کنند.همچنین مکان خوبی برای آشنایی کودکان با انواع پرندگان است.

مکان-های-دیدنی-اصفهان-بهین-سفر-Top-Attractions-Of-Isfahan-Behin-Safar

پارک کوهستانی صفه

این کوه در جنوبی ترین نقطه شهر اصفهان قرار دارد.در بالای کوه چشمه آبی به نام “خاچیک” وجود دارد.در سال های اخیر شهرداری اصفهان با افزایش فضای سبز در محوطه کوه باعث رونق بیشتر این پارک کوهستانی شده است.این پارک با توجه به آب و هوای خوب و منظره زیبای شهر که از بالای کوه قابل رؤیت است، از محبوب ترین نقاط گردشگری اصفهان محسوب می شود.

Isfahan8-Behin-Safar

قهوه خانه چاه حاج میرزا

این مکان قدیمی ترین قهوه خانه به جای مانده از دوره صفوی به حساب می آید.مکانی تاریخی و دیدنی که مثل هیچ کافه دیگری نیست.قهوه خانه با عتیقه های زیادی تزیین شده است که جلوه خاصی را به فضا داده است. از خوردن یک فنجان چای در این مکان غافل نشوید.

مکان-های-دیدنی-اصفهان-بهین-سفر-Top-Attractions-Of-Isfahan-Behin-Safar

معرفی چندین رستوران معروف اصفهان

رستوران

آدرس

توضیحات

شهرزاد

چهار باغ عباسی، خیابان عباس آباد

از رستوران های قدیمی اصفهان با معماری سنتی و غذاهای خوشمزه ایرانی

هرمس

نظر شرقی،کوچه کلیسای وانک، کوچه جلفا

در یکی از زیباترین خیابان های اصفهان با حال و هوای کافه رستوران های اروپایی

بریانی اعظم شعبه ۳

خیابان کمال اسماعیل، جنب پمپ بنزین

ارائه معروف ترین غذای اصفهان با طعمی خوشمزه

شهر اصفهان روی نقشه