مقصدهای گرشگری در کشورمان ایران کم نیست. به هر منطقه ای که می روید پر است از مناطق طبیعی و بکر که اکثریت آنها به خوبی به مردم عزیز معرفی نشده اند. در بخش طبیعت گردی بهین سفر قرار بر این است که بتوانیم هر جایی که به خوبی معرفی نشده است را به شما معرفی کنیم تا بتوانید برای سفرهای خود از این مناظر دیدنی که در کشور خودمان است اذت ببرید.

از سمنان که به سمت مهدیشهر پیش می روید با گذشت از شهمیرزاد، فولاد محله و روستای اُروست به منطقه ای خواهید رسید که در نوع خود واقعا بی نظیر است.باداب سورت!منطقه ای در ۹۵ کیلومتری جنوب ساری و ۷ کیلومتری روستای اُروست که در استان مازندران واقع شده، با چشمه های پلکانی آب  که پس از دماوند به عنوان دومین اثر طبیعی ثبت شده در سازمان میراث طبیعی ایران می باشد.باداب سورت پس از چشمه پامو کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان به حساب می آید.

منطقه-پاموکاله-ترکیه-Pamukkale-Springs-Turkey-بهین-سفر-Behin-Safar

منطقه پاموکاله در ترکیه

ویژگی های زمین شناسی

این چشمه های پلکانی شکل از جنس آهک می باشند که طی بیش از هزاران سال پیش بر اثر جاری شدن دو چشمه آب گرم معدنی به وجود آمده است. چشمه های باداب سورت که در ارتفاع ۱۸۴۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است، از دو بخش تشکیل می شوند که مشخصات متفاوتی نسبت به هم دارند.چشمه اولی آب بسیار شوری دارد و در حوضچه کوچکی جمع شده است.آب حاصل از این چشمه کاربرد درمانی دارد که برای درمان بیماری رماتیسم و بعضی از بیماری های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. طعم آّب در چشمه دومی ترش می باشد که عمدتا رنگ آب نارنجی و یا قرمز می باشد و این بدین خاطر است که در آب رسوبات اکسید آهن وجود دارد.

پلکان های باداب سورت از آهک تشکیل شده است. این سنگ رسوبی به مرور زمان به خاطر جاری شدن آب از دو چشمه معدنی ته نشین شده و بدین شکل درآمده اند.,وقتی که آب با کربنات کلسیوم و کربنات آهن کاملا اشباع می شوند به سطح زمین می رسد و گاز کربن دی اکسید آزاد می کند و کربنات معدنی ته نشین می شوند.این ته نشینی تا زمانیکه کربن دی اکسید موجود در آب با کربن دی اکسید موجود در هوا به تعادل نرسد ادامه دارد.

آب و هوای منطقه گردشگری باداب سورت

این منطقه با توجه به موقعیت مکانی خود دارای آب و هوایی چهار فصل می باشد که هر زمانی برای سفر مناسب می باشد. در سردترین ماه سال حداقل هوای این منطقه ۷- درجه و در گرم ترین ماه سال به حداکثر ۳۵ درجه می رسد.رطوبت منطقه باداب سورت حداقل ۵۰ و حداکثر ۸۵ می باشد.
منطقه-گردشگری- باداب-سورت-Badab-Soort-بهین-سفر-Behin-Safar

اقامت در باداب سورت

بهترین زمان سفر به این منطقه گردشگری زیبا اردیبهشت ماه می باشد. در صورتی که بخواهید شب را در این منطقه بگذرانید می توانید در روستای اُروست که در نزدیکی باداب سورت است خانه و یا ویلا اجاره کنید.نکته جالب در رابطه با روستای اُروست این است که اولین روستای ایران است که می توان رزرو اینترنتی محل اقامت خود را با خیال راحت انجام دهید.در این رابطه می توانید به این بخش مراجعه کنید.

به غیر از چشمه های زیبای باداب سورت شما می توانید در این منطقه از مناطق گردشگری دیگر مانند دریاچه الندان در بخش چهاردانگه و دریاچه چورت (میانشه) نیز دیدن فرمایید.

نکاتی در رابطه با منطقه گردشگری باداب سورت

ساعات بازدید از این منطقه از ۶ صبح تا ۹ شب می باشد که خارج از این بازه زمانی به علت نبودن نور کافی بازدید ممنوع می باشد.

تردد وسایل نقلیه بر روی پلکان ها ممنوع می باشد. حفظ آثار ملی در اولویت است و همیشه باید مواردی را در این رابطه رعایت کرد.

همراه داشتن حیوانات اهلی به  داخل محدوده چشمه ها اکیدا ممنوع می باشد.

شنا کردن در دیاچه باداب سورت اُروست به خاطر عمق زیاد در برخی مناطق ممنون می باشد.

از ریختن زباله در حوضچه ها و  چشمه ها جدا خودداری کنید و حتما از سطل هایی که در منطقه به منظور این کار تعبیه شده است استفاده کنید.

منطقه-گردشگری- باداب-سورت-Badab-Soort-بهین-سفر-Behin-Safar

مسیرهای پیشنهادی

اگر با ماشین خودتان قصد سفر به باداب سورت را دارید با توجه به محل سکونت می توانید از مسیرهای پیشنهادی زیر استفاده کنید:

مسیر شماره یک: تهران – سمنان – مهدیشهر – شهمیرزاد – فولاد محله – روستای اُروست – باداب سورت

مسیر شماره دو: ساری – کیاسر – سه راه تلمادره – روستای اُروست – باداب سورت

مسیر شماره سه: مشهد – دامغان – آستانه – سُرخده – قلعه سر – روستای اُروست – باداب سورت

باداب سورت روی نقشه